6. ročník běžeckého závodu

Sportu a hrdinství ZDAR!

Ahoj sportovci,

vítám Vás na oficiálních stránkách běžeckého závodu Memorial ZINC, který je věnován památce nadporučíka Oldřicha Pechala a jeho spolubojovníků. Cílem závodu je, a vždy bylo, nejen kvalitně si zasportovat a setkat se s přáteli, ale také vzbudit ve startujících zájem o historickou událost, která výrazně ovlivnila Osvětimany a jejich okolí, a která by neměla být zapomenuta. Vzhledem k současnému dění na Ukrajině je tato každoroční připomínka boje okupovaného národa proti mnohanásobné přesile agresora až děsivě aktuální. 

Termín závodu Memorial ZINC je ovlivněn historickými reáliemi operace. Jelikož byl výsadek uskutečněn 28. března 1942, koná se memorial vždy co nejblížeji tomuto datu. Letošní ročník připadne na sobotu 26. března 2022. Termín dává závodu specifický charakter - chladné počasí s prvními náznaky jarního slunce, bahnité lesní stezky, stále ještě brzké stmívání, a také, což je pozitivní, jen málo jiných běžeckých závodů ve stejném termínu:-). Trasa závodu se rok od roku vyvíjí, přičemž doufám, že je to vývoj správným směrem. Počínaje druhým ročníkem se závod přesunul do rodného kraje nadporučíka Pechala, tedy do Chřibských lesů a okolí Osvětiman. Letošní, v pořadí již šestý ročník, bude v tomto trendu pokračovat. Nic se nemění ani na tom, že i letos se na start můžou dospělí běžci postavit ve dvou kategoriích - LONG a SHORT

Trasy závodu v tomto ročníku zůstávají velmi podobné ročníkům z let 2018 a 2019. Jednak jsou hezké a běhavé, ale hlavně se na nich nebloudí:-) Drobnou změnu zaznamenají závodníci na dlouhé trati v okolí Osvětimanských skal. Na obě kategorie pak čeká zásadnější změna až v závěrečné fázi závodu, kdy po výběhu sjezdovky nepoběží okamžitě dolů a do cíle, jako tomu bylo v minulých letech, ale ještě si chvíli zaběhají přes pole a vinohrady v oblasti Nad Spářovy. Pokud tápete, jaké obutí na Memorial ZINC zvolit, pak vězte, že nejlépe tomuto závodu sluší krosové boty s kvalitním vzorkem. Asfaltu si na Memorialu ZINC příliš neužijete:-)

Obě tratě, LONG i SHORT, budou vyznačeny červeno-bílou značkovací páskou. Místo, kde se účastníci rozdílných kategorií musí rozdělit a každý běžet jiným směrem, je na trati jen jedno. Toto místo bude přehledně označeno směrovými šipkami. V "nejkritičtějších" místech Vám orientaci na trati usnadní i další druhy značení, jakými jsou směrovky s nápisem ZINC, šipky značkovacím sprejem oranžové barvy nebo výrazně zhuštěná frekvence značkovací pásky na křižovatkách. V orientaci Vám pomůže i fakt, že převážná část závodu vede po turistických značkách KČT. Mapy obou tratí jsou ke stažení v sekci Trasa závodu.

Co se týče občerstvení, na trati na Vás bude čekat několik občerstvovacích stanic, které budou nabízet jontové nápoje, čaj, ovoce, müsli tyčinky, rozinky, energetické gely, hroznový cukr, apod. Pokud by komukoliv na trati došly síly, na těchto stanicích o Vás bude postaráno a v případě potřeby odtud budete dopraveni do prostoru startu a cíle, tedy do areálu fotbalového hřiště TJ Osvětimany. Zde je pro Vás připraven veškerý komfort, který potřebujete před závodem i po jeho dokončení. Samozřejmostí jsou šatny, sprchy, WC a parkoviště. V areálu je také hospůdka, kde se bude podávat guláš, pivo, nealko a tradiční startovní štrúdl. 

Stejně jako během pátého ročníku i letos si budou moci zasportovat také děti. Dětský závod bude mít podobu Olympijských her, což se vzhledem k nedávno skončivším hrám v Pekingu více než nabízí. Olympiáda bude předcházet hlavním, rozuměj dospěláckým závodům, tak aby mohli rodiče-běžci svým dětem zafandit a užít si jejich radost v průběhu sportovních klání. Sportování bude probíhat formou stanovišť s různými disciplínami, na kterých budou děti zkoušet své dovednosti. Postupně si tak vyzkoušejí krátký sprint, skok daleký snožmo, hod tenisovým či kriketovým míčkem, krátký krosový běh a zaskáčou si v pytlích:-). Na děti bude pamatováno i s občerstvením, každý malý závodník dostane párek v rohlíku, kofolu / džus a samozřejmě sladkou medaili. 

Více informací o závodu naleznete v jednotlivých sekcích tohoto webu. Pokud se tak nestane, neváhejte a pište mi na emailovou adresu: organizator@memorialzinc.cz 

Sportu a hrdinství ZDAR!